cs-CZ
Čeština
cart
Košík
menu

CODURA

Tkanina Codura - co to je           

Snad každý člověk zabývající se profesionálním sportem nebo turistikou si pořizoval věci vyrobené z tohoto jedinečného materiálu. High-tech, hustá a téměř nepromokavá látka cordura je vytvořena z nylonových nití. Na dotek je docela hustá, ale ne drsná. Původně byla určena pro výrobu neprůstřelných vest a jiných vojenských uniforem, ale postupem času se začala používat všude. Jedná se o spolehlivý, pevný materiál, který je odolný vůči mechanickému poškození, nepropouští vlhkost a dobře drží teplo. Výrobci dnes z něj vyrábějí různé kempingové vybavení, pracovní oděvy a uniformy, části obuvi, čalounění nábytku a dokonce jej používají jako střešní krytinu.

 

Obsah

Historie a výroba

Popis

Vlastnosti

Druhy

Výhody a nevýhody

Aplikace tkaniny

Analogy

Péče

 

Historie a výroba

Úžasný fakt: tkanina Codura se objevila zcela náhodou. Začátkem XX století společnost DuPont rozpracovávala různé textilní materiály. Materiál, který vděčí za svůj vzhled experimentům na syntéze nylonu, které provedl americký chemik Carother. V jednom z experimentů se objevila nová vlákna, když byly spojené pouze tři složky: černouhelný dehet, voda a etylalkohol. Tkaniny utkané z takových nití se dobře natahovaly, byly trvanlivé a dobře odolávaly působení různých chemikálií. Výsledná vlákna se rozhodli pojmenovat prvními písmeny města, ve kterém poprvé vznikla: NYlon (New York), nylon.

Zpočátku však unikátní materiál sloužil pouze pro potřeby armády a nebyl široce dostupný.

Pak trvalo ještě pár let, než se složení zlepšilo, a nakonec se objevila moderní Codura. Je mnohem hustší a pevnější než běžný nylon, i když je vyrobená ze stejných polymerů. Tkanina je odolná vůči vysokým teplotám a agresivním látkám, prakticky se netrhá, neopotřebovává se. Po zlepšení vlastností materiálu a patentování výrobní technologie i složení majitel ochranné známky poskytl licenci na výrobu Codury koncernu INVISTA, známému modernímu výrobci různých polymerních vláken.

První vzorky materiálu se objevily v roce 1929. V letech 1966-67 se vlákna Nylon66 začala používat v technologii a od roku 1977 si výrobci osvojili výrobu barevných vzorků. V roce 1980 se objevily smíšené typy s bavlnou ve svém složení. Ve stejném období společnost představila látku Codura Plus 500 a 1000 Denier, určenou pro krejčovství.

Značka Codura si získala celosvětovou slávu a díky vysoké odolnosti proti opotřebení našla uplatnění v mnoha oblastech. 

Dnes má high-tech a odolná tkanina mnoho analogů, a ne vždy vysoce kvalitních. Materiál se výborně osvědčil, takže často dochází k padělkům. Pravá Codura se prodává za dost vysoké ceny, je voděodolná, hustá, ale zároveň měkká a příjemná na dotek.

 

Popis

Codura je hustá nylonová tkanina s hladkým povrchem, která je vodoodpudivá, lehká a pružná. Materiál je odolný vůči nečistotám, nenáročný na péči. Vzhledově struktura připomíná propletení tlustých provázků.

Textilie je vyráběná podle patentované technologie tkaním z polyamidových nití stříhaných a spletených speciálním způsobem. V konečné fázi se textilie podrobují vícestupňové impregnaci, aby se získala vodoodpudivost.

Klasický vzhled Codury je vyroben z nylonu (polyamidového vlákna) od společnosti Dupont, vyznačující se zvýšenou pevnosti. Někteří výrobci přidávají do složení do 10 % bavlny. Povrch smíšených typů Codury získává slabou chlupatost a zvyšuje se odolnost proti opotřebení.

 

 

Technologie výroby poskytla materiálu 4x vyšší pevnost než u jiných polyamidových tkanin. Textilie je odolná vůči UV záření, chemikáliím, nehořlavá. Vysoká pevnost Codury nesnižuje její elasticitu. Látkové výrobky dobře drží tvar.

Hlavním rysem, podle kterého snadno rozeznáte pravou Coduru od falešné, je charakteristický lesk přední strany a matnost na rubu. Syntetické plátno dobře zachovává svůj tvar, prakticky se nemačká, odolává agresivnímu prostředí. Výrobci, kteří vydávají padělek za původní materiál, ho často zakrývají vodoodpudivou fólií, která se během provozu rychle odděluje se od základu. Pravá Cordura je voděodolná sama o sobě, bez dalších vrstev.

 

Vlastnosti

Technické vlastnosti syntetické tkaniny Cordura jsou uvedeny v tabulce:

 

Vlastnost

Ukazatel

Druh suroviny

Syntetické vlákno – polyamid (nylon), některé druhy s přídavkem 5–10% bavlny

Účel

Technická látka, látka na bundy

Pevnost, g/metr čtverečný

150, 230, 300, 350

Pevnost, den (1 den = 0,05 g/450 m.)

30–1000

Metoda spřádání vláken

Speciální vazba stříhaných spletených polyamidových přízí

Vodoodpudivost

Vysoká

Hygroskopicita, %

6–12

Míra absorpce vlhkosti

Nízká

Výměna vzduchu

Pod průměrem

Paropropustnost

Optimální

Teplota tání, °С

210

Přední strana

Pravá

Standardní šířka plátna, sm.

150

Nabití elektřinou

Mírné

Odolnost

Vysoká

Schopnost žmolkování

Chybí

Odolnost proti opotřebení

Zvýšená

Metoda barvení

Jednobarevné hladké tkaniny, potisk (maskovací potisk)

Výrobci

USA, analogy – Čína, Korea, Rusko

 

Druhy

Ze syntetických materiálů je tato textilie nejvariabilnější z hlediska hustoty a rozsahu. Běžné typy Codury:

  1. Standardní — 1000–140 – Т440. Hustota textilie je 1000d.
  2. Codura Plus 500–140 – Т440 nižší hustoty (500d) při zachování vlastností standardního vzorku.
  3. Plus 300–122 – Т440 používá se v kombinacích.
  4. Codura Plus Natural. Díky zvýšenému obsahu bavlny ve složení má vylepšené hmatové vlastnosti a na rozdíl od standardních vzorků má větší gramáž.
  5. Codura Plus Lycra — tkanina se zvýšenou elasticitou.
  6. ColorLock — odlišuje se barevní stálosti.
  7. Taslan se vyrábí v kombinaci s tepelnou izolací pro výrobu oděvů, které se používají v chladném počasí.
  8. Supplex je prodyšný a rychle schne.
  9. Codura AFT fabric — skupina tkanin s optimální výměnou vzduchu.

 

Celkem je ve skupině 16 druhů textilií.

 

Výhody a nevýhody

Syntetická tkanina nedráždí pokožku, vykazuje dobrou paropropustnost. Ale v horkém počasí je oblečení z Codury nepohodlné.

Mezi výhody plátna patří následující vlastnosti:

- schopnost odpuzovat nečistoty;

- voděodolnost díky speciální impregnaci;

- odolnost proti opotřebení a pevnost v tahu;

- odolnost proti ohni (tkanina se začíná tavit při teplotách nad 200 stupňů);

- nepropouští elektřinu, má izolační vlastnosti;

- propouští vzduch;

- odolnost vůči vysokým teplotám a UV záření (nevybledává na přímém slunci);

- měkká na dotek, příjemná, dostatečně pružná;

- zachovává svůj tvar ve výrobcích;

- dobře se barví;

- trvanlivost;

- pohodlná při střihu a krejčovství (odkrojení se nedrolí);

- snadnost údržby.

 

Z nevýhod tkaniny je třeba poznamenat následující:

- materiál se tuhne při teplotách pod -25 °C a stává se velmi tvrdým;

- přítomnost charakteristického šelestu během pohybu (tření), což při nošení způsobuje nepohodlí;

- některé druhy se namáčejí při dlouhodobém vystavení vlhkosti a poté dlouho schnou;

- cena jak textilie samotné, tak výrobků z ní je docela vysoká.

Aplikace tkaniny

Zpočátku sloužila Codura pro potřeby armády. Pevnost a odolnost materiálu proti opotřebení mu poskytly uplatnění v jiných oblastech. Z této textilie jsou šity různé výrobky:

 

Oblečení a obuv

Popsaná tkanina se také používá pro šití různých oděvů a obuvi. Vyrábí se kanady, tenisky Magnum, pracovní oděvy, kalhoty, bundy, maskáče, větrovky, codura obleky. Často tuto látku používá pro své výrobky Adidas a další známí výrobci. Kromě toho se z látky vyrábí zimní nebo mezi sezónní boty, opasky, různé prvky turistické, sportovní nebo vojenské výbavy. Tropické boty, pohodlné taktické bundy atd. jsou vyrobeny z této textilie.

Codura se také používá k šití moderního dětského oblečení: bundy, polokombinézy, nepromokavé kalhoty a další věci. Používá se také v nábytkářském průmyslu. Čalounění z takové látky je nejen stylové, ale také odolné a pevné. Snadno a rychle se čistí od jakékoli kontaminace.

Látka je potištěna sublimací. Codura je kombinována s celtou, silnou plachtovinou, kůží a semišem.

 

Analogy

Popularita obchodní značky Codura předurčila pokusy textilních dělníků vytvořit materiál, který není horší v pevnosti a základních vlastnostech. Analogy Codury jsou v hustotě horší: 

  1. Oxford. Při technologii výroby polyamidového plátna se používá podobný typ propletení vláken. Materiál s hladkým lesklým povrchem, bez vlasu. Hustota Oxford tkaniny se pohybuje od 210d do 600d. Odolné plátno mezi různými druhy textilií je látkou vyrobenou ze silných nití (900d). Voděodolnosti některých vzorků je dosaženo aplikací polyuretanové impregnace (krycí vrstvou);
  2. Cenově dostupný korejský analog – kodra. Používá se na šití batohů, inventáře a sportovních tašek.    Je slabší v síle a hustotě než americká značka.
  1. Maksped je analog, který se svými vlastnostmi nejvíce blíží originálu se silnou PU krycí vrstvou.

Důležité! Původní tkanina Codura má mírnou drsnost na rubu a mírný lesk na lícu. Nemačká se, drží tvar. Výrobky z ní jsou doplněny štítkem značky. Codura nemůže být levná a neprodává se v maloobchodě.

 

Péče

Je obtížné ušpinit výrobek Codura: tkanina odpuzuje nečistoty. Můžete jej čistit vlhkým hadříkem. V případě potřeby jsou přijatelné různé typy praní: ručně nebo v pračce. 

Doporučuje se prát při pokojové teplotě vodou. Jako prací prostředky nepoužívejte bělidla na bázi chlóru.

Ždímání se nedoporučuje. Ve výjimečných případech, například při praní objemných věcí, povolená strojová metoda při nízkých otáčkách bubnu.

Sušit výrobky je třeba narovnané na vodorovný povrch daleko od ohřívače. Přímé vystavení slunečnímu záření je nežádoucí.

Výrobky z Codury drží tvar a jsou odolné proti deformaci. Nepotřebují žehlení.

Materiál je pevný, pohodlný a odolný. Při správném používání bude sloužit roky, aniž by se změnil design nebo tvar.

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.