Jak správně prát povlečení

Jak správně prát povlečení

Každá dnešní žena vlastní alespoň několik sad povlečení. Vyvstává otázka, jak vhodně pečovat o povlečení různých barev a materiálů. Rádi bychom Vám poradili, jak prát povlečení, aby sytost barev a pevnost všech materiálů zůstala zachována. Přejete si, aby vaše povlečení dlouho vydrželo? Níže je několik jednoduchých rad, jak pečovat o povlečení:

Jak správně prát povlečení nebo základní pokyny pro všechny druhy látek

Zásada č. 1

Přečtěte si pokyny výrobce. Na obalu je zpravidla uveden druh látky a doporučená teplota praní a žehlení, ty tedy dodržujte.

Zásada č. 2

Před použitím nové sady vždy povlečení vyperte. Povlaky na polštář a deku před tím obraťte naruby.

Zásada č. 3

Povlečení měňte jednou týdně. V takovém případě povlečení můžete prát na šetrnější program.

Zásada č. 4

Před praním roztřiďte povlečení podle barev a teploty praní. Dbejte na oddělení povlečení z přírodních látek od syntetických výrobků.

Zásada č. 5

Nepoužívejte bělící prostředky, poškozují barvy a látky.

Zásada č. 6

Dětské povlečení perte ve speciálním pracím prášku. Abyste nemuseli prát v ruce, přidejte do pračky mýdlové vločky nebo speciální prostředek pro praní dětského povlečení.

Zásada č. 7

Při praní v pračce dodržujte doporučené plnění prádla a naplňujte buben pračky jen z 50%. To zajistí šetrné praní, snadné máchání a ždímání.

Zásada č. 8

Doporučuje se sušit povlečení ihned po vyprání. Při sušení barevného povlečení na přímém slunci ho obraťte naruby.

Zásada č. 9

Povlečení žehlete, když je ještě trochu vlhké. Vyšívané výrobky žehlete z rubové strany.

Bavlněné látky

PRANÍ. Pro první praní nového bavlněného povlečení se doporučuje zvolit ruční praní ve studené vodě. Následně se bílé bavlněné látky perou při teplotě  90 až 95°С, a v případě potřeby se přidá bělící přípravek. Barevné bavlněné látky perte při teplotě 40°С (taková teplota je dostačující ke zničení bakterií v prádle), bez bělících prostředků a odděleně od bílého povlečení. Bavlněné látky se nedoporučuje prát společně s výrobky ze syntetických látek: bavlna tak ztrácí měkkost. Syntetická vlákna se totiž zachycují za přírodní vlákna a nadzvedávají je.

SUŠENÍ. Sušičku používejte pouze pro ty výrobky, na jejichž etiketě je uveden příslušný symbol. V ostatních případech se povlečení suší rozvěšené venku ve stíněném místě, protože světlo má na bavlnu negativní vliv.

ŽEHLENÍ. Běžně se bavlna žehlí za vlhka nebo nedosušená z lícové strany. Pokud jsou na látce výšivky, žehlí se na rubu. Vyjímkou jsou krepové látky, které se nežehlí.

Lněné látky

PRANÍ. Len lze vyvářet. Barevné lněné látky perte na  60°С, impregnované na  40°С, použijte šetrný program. Bílé nebo bělené povlečení perte s univerzálním čisticím prostředkem. Pro nebělené a barevné plátno použijte čisticí prostředek pro jemné látky bez bělících přísad.

DOPORUČENÍ. Aby  lněné povlečení bylo dobře vyprané , je nutné je předem namydlit a na hodinu ponechat v teplé lázni. Poté do vody přidejte menší množství pracího prášku a jednu polévkovou lžíci octa, vyperte, vymáchejte v čisté studené vodě a rychle vysušte.

SUŠENÍ. Lněné povlečení v sušičce nesušte. Může se srazit.

ŽEHLENÍ. Len lze žehlit na velmi vysoké teplotu. Látku je však vždy nutno pokropit. Nejlépe je žehlit lněné povlečení  dokud je mírně nedosušené.

Hedvábné látky

Vzhledem k choulostivosti hedvábí využijte služeb chemického čištění.

PRANÍ. Barvené látky lze prát jen ručně ve speciálních prostředcích při teplotě maximálně 30°C,  při krátkém pracím programu. Před praním je vhodně zkontrolovat, zda látka nepouští barvu. Povlečení z hedvábných látek nelze hrubě mačkat či ždímat nebo používat kartáč. Hedvábí se musí dobře vymáchat: nejdříve v teplé, poté ve studené vodě.

DOPORUČENÍ. Před koncem praní přidejte do vody menší množství octa pro rozjasnění barvy (1 kávová lžička na 3 litry vody).

SUŠENÍ. Hedvábí nelze sušit v sušičce, na přímém slunci či v blízkosti topení.

ŽEHLENÍ. Hedvábné povlečení se žehlí z rubové strany za vlhka mírně zahřátou žehličkou bez napařování. Hedvábí se nekropí, jinak se objeví fleky. 

Syntetické látky

PRANÍ. Doporučená teplota praní je 60°С a nižší. Syntetické látky nelze vyvářet. Při praní nepoužívejte prášky s bělícími přísadami.

SUŠENÍ A ŽEHLENÍ. Nedoporučuje se žehlit a sušit na rozpáleném topení (teplota sušení je maximálně 50°С).

Upozornění! Pokud si pořídíte kvalitní povlečení  a budete ho prát dle pokynů na obalu, povlečení Vám dobře poslouží několik desítek let!

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.