Pláštěnkovina

Popis, složení, vlastnosti a charakteristiky

      Praktická pláštěnka ochrání před deštěm, větrem, chladem a jakýmikoli projevy špatného počasí. Svrchní oděvy se vyráběly z různých materiálů – vlna, bavlna, tkaniny s kaučukem a také syntetika.

      Pláštěnkovina by měla být odolná, pružná, lehká a snadno udržovatelná, abyste ji po každém výletu nemuseli nosit do drahých čistíren. 

Pohled do hlubin staletí

      Pro zachování zdraví a ochranu před deštěm a chladem nosili muži a ženy pláštěnky již od starověku. Látka pláštěnky by neměla propouštět vzduch a vlhkost, proto se snažili, aby byla hustá a nepromokavá.

   Mágův plášť (obraz na scéně)

      Řečtí filozofové si jako svůj symbol zvolili plášť – říkalo se mu chlamys.

      Univerzální obdélníkový kus látky byl také symbolem válečníků a cestovatelů. Sloužil jako svrchní oděv a v případě potřeby nahradil přikrývku nebo polštář.

      V dávných dobách byly pláště vyráběné z kožešin a zdobené drahými výšivkami, erby a znaky vyznamenání. Ve starověké Rusi se podobné oděvy vyráběly z brokátu a plsti. Knížata, princezny a duchovenstvo používali pláště.

      První zcela nepromokavou pláštěnku v historii vynalezl v 19. století skotský chemik jménem Charles Mackintosh. Unikátní věc byla pojmenována podle jména vynálezce. Na začátku dvacátého století v Rusku pláštěm se nazýval jakýkoli oděv, který chránil před nepřízní počasí, ať už to byl vojenský kabát nebo široký, těžký kulatý plášť bez rukávů s kapucí.

      V širším slova smyslu je plášť prostorná pelerína s kapucí nebo bez ní, do které se můžete zahalit od hlavy až k patě. Vázaly se na šňůru nebo se připevňovaly speciální kovovou broží – fibulou. Postupem času byl design zdokonalován tak, aby zahrnoval rukávy, knoflíky, a nakonec i zipy. Oblečení začalo připomínat lehký kabát. 

Směsové tkaniny

Pláštěnky ze směsové tkaniny

      Velmi často se pláštěnky vyrábí ze směsových látek (bonding, taslan, duspo a další). Zvláštností tohoto materiálu je kombinace přírodních a syntetických nití, které tvoří plátno. Nejčastěji se tkaniny liší složením a přítomností (nebo nepřítomností) speciální ochranné impregnace, která chrání oblek před nečistotami, vodou a větrem.

      Směsové tkaniny jsou univerzální, vhodné pro vytváření uniforem a pracovních oděvů – výrobky jsou praktické, spolehlivé a odolné.

      Základem je nejčastěji bavlna – přírodní rostlinné vlákno. Je to hygroskopický, lehký a hřejivý materiál. Bavlna se hodně mačká a rychle se opotřebovává, ale syntetická vlákna (kterých bývá ve složení více) tyto nedostatky odstraňují.

      Dobrá směsová tkanina má následující výhody:

      Podívejme se blíže na směsové tkaniny a další druhy textilií, ze kterých se pláštěnky vyrábí.

 Jordán

      Pláštěnkovina Jordan se skládá výhradně ze syntetiky. Vazba nití je jemná a hustá. Materiál je ošetřen polyuretanem pro zvýšení odolnosti proti opotřebení a odolnosti vůči vodě a větru. Jordan je hladká a lehká látka, která se příjemně třpytí a neomezuje v pohybu.

      Výhody materiálu:

      Z tohoto materiálu se vyrábí i tepláky, kalhoty, větrovky a bundy. Jedinou nevýhodou je, že Jordán může se elektrifikovát. Tato vlastnost je neutralizována použitím antistatických sprejů.

      Údržba je jednoduchá – látku lze prát v ruce nebo v pračce a sušit naplocho. Díky syntetickému složení se materiál prakticky nemačká a nevyžaduje časté žehlení.

 Duspo

 Látka duspo

      Slovo „duspo“ se používá k označení celé skupiny voděodolných směsových tkanin. Základem materiálu jsou polyamidové syntetické nitě. Vazba je hladká (tj. „nit přes nit“). Duspo je impregnováno ochrannými voděodolnými směsmi. Hotová látka je velmi hustá, měkká a tichá – vůbec nešustí.

      Výhody tkaniny:

      Mezi odrůdy duspo patří:

      Z duspo se vyrábí i bundy, kalhoty, větrovky, vesty, dokonce i pufy a stany. Jediné, co materiál vyžaduje, je pečlivá péče. Výrobky se perou ručně jemnými čisticími prostředky (bez bělidel nebo chlóru), přičemž se snaží, aby se nezmačkaly nebo nekroutily. Vodu z věci nechte nejlépe odtéct nad vanou.

 Maskáčová pláštěnkovina

Kamufláž - ideální na turistiku

      Charakteristickým znakem kamufláže je speciální ochranný vzor, ​​který napodobuje vnější prostředí. V zásadě má látka barvu vegetace (zelené listí, suchá žlutá tráva, rákosí), stejně jako sníh a písek. Další barevnou varietou je stříbrná „bříza“ s deformačními vlastnostmi. Kamufláž se často vyrábí z polyesteru a dalších syntetických vláken.

      Výhody maskovací pláštěnkoviny:

      Maskovací látky jsou velmi spolehlivé, protože jsou určeny pro lovce, rybáře, výzkumníky, turisty a bezpečnostní pracovníky. Nejčastěji takovou pláštěnku stačí vyčistit kartáčem, pokud nebyla v extrémních povětrnostních podmínkách. Látku lze prát doma. Doporučuje se přečíst si informace na etiketě produktu.

Membránová pláštěnkovina

      Membrána je voděodolná tkanina, která účinně chrání před sněhem, deštěm a větrem, ale neodolá chladu (nelze ji proto použít samostatně). Hlavním účelem tohoto materiálu je ochrana před nepřízní počasí a volná paropropustnost (vlastnost, která neumožňuje vznik saunového efektu mezi tělem a tkaninou).

      Na základě jejich struktury se rozlišují následující typy membránových tkání:

      Existují tkaniny s póry i bez nich. Porézní membrány odvádějí páru ven a nepouštějí vlhkost dovnitř. Tkaniny bez pórů jednoduše akumulují molekuly páry na vnitřním povrchu.

      Výhody membrány:

      Mezi nevýhody patří vysoká cena.

      Látka se pere ručně a v pračce (zvolte jemný cyklus), nesuší se v bubnu a chemicky se nečistí. Membránovou tkaninu není potřeba ždímat, je lepší nechat vodu odtéct. Materiál dobře odpuzuje nečistoty z povrchu, takže mytí lze často nahradit suchým čištěním měkkým kartáčem.

 Oxford

 Pláštěnka Oxford pro jízdu na motorce

      Tradičně se z Oxfordu vyráběly pánské košile. Vyrobená z polyesteru a nylonu. Látka je potažena polyuretanem – jedná se o zcela bezbarvý zátěr, díky čemuž je voděodolná a větruodolná. Nylonové složení materiálu chrání proti oděru a chemikáliím.

      „Rohožka“ neboli „panamská vazba“ je speciální typ spojování nití v Oxfordu. Vzorem tkaní jsou dvě osnovní nitě přes dvě útkové nitě. Rozlišují se tyto druhy látek: pinpoint a royal oxford (dražší látka, liší se kvalitou příze).

      Mezi výhody Oxfordu patří:

       Nevýhody tkaniny:

      Péče je jednoduchá: perte jakýmkoliv způsobem ve vodě ohřáté na 40 stupňů. Silné znečištění (např. ulpělé nečistoty) se smyje proudem tekoucí vody. Ideální jsou tekuté čisticí prostředky. Produkt se suší mimo topná zařízení. Maximální teplota ohřevu žehličky je 110 stupňů.

 Prošívaná a hladká flísová látka

Prošívaná pláštěnka je elegantní a pohodlná

      Prošívání je speciální technologie pro zpracování látky. Plátno je mnohokrát prošité, takže nitě tvoří vzory – geometrické, abstraktní, květinové. Prošívání pomáhá zachytnout výplň na jednom místě a fixuje podšívku. Steh může být ozdobný, intervalový a lokální. Prošívané látky jsou velmi teplé a husté, a navíc vypadají zajímavě a elegantně.

      Flísové prošívání se nazývá polar flís. Materiál byl vynalezen v USA ve druhé polovině dvacátého století. Polar flís je moderní, technologická pletenina s měkkým flísovým povrchem. Jedná se o typ flísu, netkaného materiálu vyrobeného z polyesterových syntetických vláken. Speciální stroj pomocí háčků vytahuje vlákna a vytváří nadýchaný povrch. Látka flís následně ošetřena proti žmolkování.

       Materiál má následující výhody:

      Nedostatky:

      Péče o flís je snadná. Optimální teplota vody pro praní je 40 stupňů. Nesušte oděvy v pračce nebo v blízkosti elektrických spotřebičů. Materiál není potřeba žehlit.

      Stejně jako polar flís hladké látky jsou duplikovány měkkým vlněným úpletem pro izolaci, pevnost a pohodlné použití. Nejčastěji je složení syntetické. Povrch a flísová podšívka jsou lepené nebo prošívané. Péče je podobná jako u polar flísu.

 Taslan

Svrchní oblečení z taslanu, barva khaki

      Tento materiál je vyroben ze syntetických vláken zvaných polyamid. Výchozím materiálem je termoplastický polymer, tedy látka, která se zahříváním stává viskózní a tažní, natahuje se a umožňuje tvorbu pevných vláken.

      Vazba taslanu je rypsová – povrch materiálu je pokryt drobným objemným vroubkem. Textura tkaniny je tvořena tím, že horizontální útkové nitě zůstávají rovné, zatímco osnovní nitě se ohýbají. Jedná se o oboustranný způsob výroby látky – rub a líc vypadají stejně.

      Pro zvýšení pevnosti je tkanina impregnována ochrannými látkami, vplétají se výztužná vlákna a vlasec, to znamená, že je vyztužena.

      Výhody materiálu:

      Tkanina nemá žádné významné nevýhody a dobře si poradí se svými ochrannými povinnostmi. Péče o taslan vyžaduje jemnost. Materiál se pere tekutými pracími prostředky, nebělí se ani chemicky nečistí. Látka velmi rychle schne. Lze prát ručně nebo v pračce. Materiál není nutné žehlit. Pokud taková potřeba vznikne, pak se žehlička nezahřívá nad 150 stupňů.

Kepr

      Vzhledově kepr připomíná satén. Kroucené nitě se spojují do tkaniny keprovou vazbou – osnova často vystupuje na líc materiálu, ohýbá se kolem tří a více útkových nití. Vzhledem ke zvláštnosti tkaní se vytváří diagonální vzor tkaniny. Kepr je vyroben z hedvábí a vlny, přidává se bavlna a syntetický polyester.

      Mezi výhody tkaniny patří:   

      Z kepru se vyrábí montérky, kalhoty, speciální pracovní oděvy, ložní prádlo a samozřejmě pláštěnky.

      Látka se pere v nehorké vodě (40 stupňů). Kondicionér výrazně změkčuje kepr, rozjasňuje barvu, a proto se doporučuje ten používat. Pláštěnka se nesuší na slunci. Žehlete v případě potřeby v polovlhkém stavu.

      Požadavky na moderní pláštěnky jsou vysoké. Materiál by měl být estetický, voděodolný, ale zároveň lehký a prodyšný. Pláštěnka by měla držet teplo, nemačkat se, neopotřebovat se, neblednout a být odolná proti roztržení.

      Syntetické a směsové tkaniny (s různým procentem chemických vláken) obvykle neabsorbují nečistoty, rychle schnou a nevyžadují zvláštní péči. Měli byste si přečíst informace na štítku produktu – výrobce tam uvádí všechny potřebné informace.

      Kromě přímé výroby pláštěnek se látka používá k šití bund a kabátů, každodenních a pracovních kombinéz, sukní a kalhot, obleků a dětského oblečení. Materiál je vybírán na základě preferencí, finančních možností a povětrnostních podmínek, pro které je předmět určen.

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.