Nití pro šití: typy a kritéria výběru, kvalita a tloušťka

      Nitě jsou důležitým prvkem šití. Pokud jsou kvalitní a správně sladěné s látkou a technikou šití, pak bude propíchnutí látky správné.

  

Kvalita a tloušťka nití

      Nejdůležitějším úkolem je najít správnou nit pro jehlu a látku, kterou používáte. Nitě pro šití na stroji se liší od nití pro ruční práci: jsou odolnější, vyrobené s ohledem na napětí, kterému je bude šicí stroj vystavovat.

      Výběr správné nitě je to především výběr nití vhodných pro konkrétní úkol: jednoduché šití, dokončovací šití, vyšívání atd. Každá značka má různé sady nití v závislosti na jejich účelu. Mluvíme také o správném výběru tloušťky nití: čím silnější je látka, tím silnější a pevnější by měly být nitě. Tloušťka nití je označena číslem: čím větší číslo, tím tenčí nitě (nitě č. 50 - střední tloušťka).

Nitě různé tlouštky

         Jak určit kvalitní nitě?

      Kvalita nití je dáná stejnoměrností: čím hladší a rovnoměrnější je nit, čím méně vláken na ní, tím vyšší je kvalita nití. Kvalitní nitě se netrhají, jednoduché v použití, snadno se s nimi nastavuje napětí horní nitě.

Nahoře je kvalitní nit: závit je rovný. Dolu je nit střední kvality: je vidět svinuté chloupky

      Určitě si kupte kvalitní nitě, i když jsou trochu dražší. To vám umožní vyhnout se nepříjemným překvapením a strávit méně času nastavováním stroje při šití.

Typy nití a kritéria výběru

      Nitě je třeba vybírat v závislosti na jejich účelu: nitě pro všechny látky (univerzální) jsou vhodné pro většinu šicích prací a lehké textilie pro domácnost. Jsou vyrobené z polyesteru nebo bavlny.

Různé typy vyšívacích nití

    Nití mohou být: 

Bavlněné nitě se obvykle používají pro práci s tenkými látkami vyrobenými z přírodních vláken (bavlna, len). Jsou snadno komerčně dostupné, jsou méně odolné než stejné nití vyrobené z polyesteru a nejsou vhodné pro práci s kůží. Existují nitě z běžné bavlny a nitě z mercerované bavlny. Druhá varianta je lepší – nitě jsou rovnoměrnější a odolnější.

Polyesterové nitě jsou vhodné pro většinu technik a materiálů, zejména pro práci se syntetickými látkami. Tyto nitě jsou pevné a mírně pružné, nesráží se a jsou proto méně nákladné než bavlněné nitě. Při šití vysokou rychlostí fungují skvěle, a pokud není nastavení vašeho stroje dokonalé, bude to s polyesterovou nití mnohem méně patrné než s nití z přírodních vláken. A přesto je při práci s tenkými a přírodními látlkami lepší používat bavlněné nitě: polyesterové nitě jsou pro takové materiály příliš silné a tkanina se může zlomit kvůli silnému napětí, zatímco nitě to vydrží. 

Dle účelu použití se nitě dělí na:

 ;;

Cívky z mercerované bavlny, polyesteru, hedvábí, prošívací nitě

Nitě pro fantazijní stehy mohou být s efekty degrade (několik barev, na fotografii – vlevo) nebo ombre (s barevnými přechody z tmavé do světlé, na fotografii – vpravo).

Čtení nápisů na cívkách

      Cívky obsahují některé informace:

Někdy je na cívce uvedena země výroby.

 Souhrnná tabulka ukazuje typy a velikosti jehel a nití doporučené pro vybranou látku. 

 

Nitě lze skladovat a používat na různých médiích: cívečka, špulka, mini-kužel nebo kužel.

Nitě na různých nosičích

       A co nitě pro spodní nit? Ve většině případů se doporučuje použít polyesterovou nit, která má stejnou barvu jako vrchní nit nebo neutrální barvu (světlá nebo tmavá v závislosti na látce), ale jemnější než vrchní nit pro čistší a pevnější šití. Při vyšívání nahraďte běžné polyesterové nitě v cívce speciálními cívkovými nitěmi určenými pro vyšívací stroje.

Jak vybrat barvu nitě?

      Vždy volte nit o něco tmavší než látka. Pokud používáte potištěnou látku s vícebarevným vzorem, použijte nitě v dominantní barvě nebo nejtmavší přítomné barvě.

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.