Ložní prádlo: jednou týdně

Ložní prádlo: jednou týdně

 Každý den ztrácíme miliony buněk kůže, značnou část z nich – v posteli. A v noci tělo uvolňuje v průměru kolem litru potu, což přitahuje roztoče. Tyto mikroskopické bytosti samy o sobě nejsou škodné, ale jejich sekret obsahují alergeny, které mohou způsobit svědění očí, zánět nosní sliznici nebo astma. Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že každý desátý respondent pere povlečení jednou za měsíc, a více než třetina z něj dělá to jednou za dva týdny.

Odborníci radí prát prostěradla, povlaky na přikrývky a na polštáře jednou týdně, s teplotou nejméně 60 stupňů Celsia, aby se zlikvidovali všechny bakterie. Také je dobré dle možnosti sušit povlečení na slunci, protože se sluneční paprsky dobře vypořádavají s mikroorganismy.

No, a pro konečné řešení této otázky je dobré vyžehlit ložní prádlo horkou žehličkou.

Polštáře: každé 3 měsíce

Vyplň vášeho polštáře funguje jako houba, absorbuje pot a s časem se stává živnou půdou pro bakterie a klíšťaty. Vědci zjistili, že tyto mikroorganismy, jejich exkrementy a odumřelé buňky mohou tvořit až do jedné třetiny hmotnosti polštáře. A nikdy nevypráný polštářek může obsahovat v průměru 16 druhů kvasinek.

Proto odborníci doporučují každé 3 měsíce prát polštáře v pračce při teplotě 60 stupňů Celsia. Při tom použijte tekutý čisticí prostředek (prášek může zanechat skvrny) a spusťte máchání dvakrát. Při sušení do bubnu můžete dát dva tenisové míčky, to se pomůže výplni neslepit.

Matrace: každých šest měsíců

Stejně jako polštáře, matrace jsou živnou půdou pro bakterie, roztoči, kvasinky a dokonce i spóry plísní. Kromě toho, podle odborníků, ve výplni matrace mohou žít týto nebezpečné mikroorganismy, jaké jsou methicilin-rezistentní zlatý stafylokok (MRSA), norovirus a bakterie rodu Campylobacter (jsou původci akutní střevní infekci). Zejména norovirus je schopen přežít v nitru postele po dobu 6 týdnů.

Proto je třeba, abyste se pustili do čištění matrace alespoň jednou za šest měsíců.

Můžete ho vysát nebo opracovat parou, pak dobře provětrat. Čalounění je třeba otřít vlhkým hadříkem namočeným ve speciálním šamponu, pak otočit matrace pro vysušení. Pokud materiál potahu umožňuje vyprání  v pračce, udělat to také není na škodu

Pyžama: po druhém použití

Kalhoty od pyžamu nebo šortky je třeba prát po dvou nocich strávených v nich a horní část může být odesláná do prání o něco méně často. "Je velmi důležité, aby bylo vaše oblečení na spaní svěží a čisté, bez potu a sekretů" - řekl jeden z odborníků.

Kuchyňské utěrky: po každém použití

Kuchyňské utěrky a utěrky pro nádobí jsou nejnebezpečnějším ohniskem bakteriální kontaminace v kuchyni. Optimální teplota pro růst bakterií – cca 37 stupňů Celsia, a špinavé utěrky, které visí v blízkosti vařiče jsou vynikajícím inkubátorem pro bakterie. Výzkum provedený v roce 2014 vědci na Univerzitě státu Arizona ukázal, že 25% kuchyňských utěrek jsou infikováné patogenními bakteriemi, jako jsou E.coli

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.