Péče o potahové látky

       Při nákupu čalouněného nábytku spoléhám na jeho věrné služby minimálně několik let. Často se však stává, že sedačka tuto dobu „nepřežije“. A nejde zde o selhání transformačního mechanismu nebo problémy s celistvostí rámu, ale důvodem je ztráta atraktivity vzhledu čalounění nábytku, které je opotřebované, potřísněné, roztrhané atd.

       Je samozřejmé, že aby k takovým potížím nedocházelo, je nutné nejprve správně vybrat potahovou látku, odpovídající podmínkám vašeho bytu (jsou zde děti, domácí mazlíčci atd.). S tím může pomoci článek na našem webu „Druhy nábytkových látek, jejich vlastnosti“. To však není vše. Po zakoupení vyžaduje čalounění pohovky náležitou péči a každá látka – svou vlastní, protože se vyrábí různými způsoby a má individuální vlastnosti.

       Při správné péči vás potahová látka vašeho křesla / pohovky bude dlouho těšit svým „novým“ a atraktivním vzhledem.

      Jak se tedy o potahové látky starat?

 

                Obecná doporučení

Okamžité čištění

       Vždy je lepší různé nečistoty z čalounění pohovky ihned odstranit, aby tkaniny nemohly nasávat destruktivní látky. K tomu musíte nejprve použít suché čištění suchým kartáčem / houbou nebo vysavačem. Štětec je vhodný zejména na vlněné látky (například flok), ale na koženku je lepší jej nepoužívat – houbička bude nejlepší variantou.

 Rozlitá káva

  • Skvrnu od kávy důkladně otřete papírovou utěrkou, ručníkem nebo čistým hadříkem.
  • Navlhčeným (ne mokrým!) textilním hadříkem nebo hadříkem z mikrovlákna s několika kapkami neutrálního tekutého mýdla jemně rozetřete skvrnu, abyste vytvořili pěnu. Počkejte 3-5 minut.
  • K odstranění zbývajícího mýdlového roztoku použijte čistý vlhký hadřík. Zkontrolujte, zda na čalounění nejsou stopy kávy. Pokud ano, opakujte ošetření pěnou ještě několikrát, dokud nebude skvrna zcela odstraněna.

DŮLEŽITĚ! Pokud byla skvrna zcela odstraněna, vysušte mokrou oblast čalounění vysoušečem vlasů. Tím se zabrání pronikání vlhkosti hluboko dovnitř, rozvoji hub a plísní, vzniku zatuchlého zápachu.

 

     Předběžná kontrola

       Jakýkoli čisticí prostředek, „lidový“ i specializovaný, je nutné nejprve vyzkoušet na nenápadných částech pohovky/křesla. K tomu se hodí např. zadní část pohovky, spodní část potahu apod. Mimochodem, je lepší používat čistící prostředky doporučené výrobcem nábytku – ty jsou na potahovou látku nejbezpečnější, jelikož výrobce zná nejlépe vlastnosti materiálů, které používá. 

 

Úklid «non grata»

       K čištění libovolného čalounění pohovky – kůže i látky, nepoužívejte agresivní čisticí prostředky: rozpouštědla, čistý líh apod. Mohou nenávratně poškodit čalounění, zejména u kůže s perleťovým povrchem.

 Čistíme, čistíme, čistíme!

 

Umělecká tvorba – Děti v domě

Pokud jsou v domě malé děti, pak jsou stěny, dveře a často i nábytek bytu zdobeny uměleckou malbou fixem, kuličkovým perem atd. Dětské kresby lze eliminovat pomocí specializovaných nástrojů, např. příklad: Ink Remover (vhodný pro kůži a podobné nátěry); BIO Almawin, Dr. Beckmann, Arben (prakticky všechny nábytkové látky) atd.

 

 

Světlé čalounění

       Potahové látky ve světlých barvách potřebují častější čištění. Je lepší to provést mycím vysavačem nebo použít vlhkou houbu. V tomto případě musí být skvrny okamžitě odstraněny, protože světlé materiály se obtížně „loučí se“ se starými skvrnami.


 

Napařování

       Ke zvednutí chlupů na čalounění z floku nebo k odstranění přepravních záhybů na opěradlech/sedadlech pohovek pomůže napařování pomocí napařovací žehličky nebo ručního napařovače.

To byla základní pravidla pro péči o potahové látky u všech materiálů. Nyní půjdeme trochu hlouběji, vezmeme-li v úvahu vlastnosti péče o nejoblíbenější nábytkové materiály.

 

Velur (Velluto, Infinity)

       Velurové čalounění je elastické a snese i velkou zátěž, pomalu se smazává, proto při správné péči poslouží majitelům víc než jeden rok, je odolné proti vyblednutí, zvláště pokud ve složení převažují syntetická vlákna, je antistatické a zachycuje mnohem méně prachu než jiné vlasové tkaniny. Navzdory všem výhodám je nábytkový velur stále citlivý na mastné skvrny, nečistoty a chlupy domácích mazlíčků. Pokud jsou v domě zvířata, musíte povlak zvláště pečlivě sledovat.

       Jak již bylo zdůrazněno výše, hlavní hrozbou pro velur je mastnota a špína. Pokud nebylo možné zabránit vzniku skvrny, nepokoušejte se ji seškrábnout. Vzhled čalounění tak můžete navždy zkazit. Skvrnu je nutné nejprve namočit čisticím prostředkem a teprve poté jemně třít přísně ve směru vlasu. Jako rozpouštědlo můžete použít mýdlovou vodu nebo jedlou sodu, kterou se na několik hodin pokrývá kontaminovaná oblast. Pokud je nečistota těžko ovlivnitelná, přijde na pomoc desetiprocentní roztok líhu. Neměli byste se snažit odstraňovat skvrny domácími chemikáliemi, protože bělidla a žíravé alkálie v jejich složení mohou také snadno zničit vlas.

      Vyplatí se čistit velur od chlupů domácích zvířat včas měkkým kartáčem nebo vysavačem, pak čištění nezabere mnoho času a úsilí. Na těžko dostupná místa použijte speciální váleček.

       V případě prachu postačí vysavač nebo napařovač. Ten nejen odstraní odpadky, ale také osvěží čalounění a zabrání hromadění mikrobů ve struktuře vlasů. Parní čištění několikrát do roka bude stačit.

       

 Flok

       Flok je měkká vlněná tkanina, která nemá ráda mokré čištění. Pokud namočíte čalounění z floku, jeho vlásky se „slepí“. Péče o takový materiál by proto měla zahrnovat suché čištění vysavačem s nasazeným měkkým kartáčkem. Různé skvrny z flokového čalounění (čaj/káva, mastnota, kečup) se odstraní mýdlovou vodou (slabý roztok) a poté se osuší suchým hadříkem. Lepkavé vlasy floku nebo zaschlá místa nelze škrábat. Nedoporučuje se také bělit a vymačkávat flok, k čištění používat rozpouštědla na ropné bázi a silné chemikálie.

       Pravidelné čištění floku by mělo zahrnovat čištění měkkým kartáčem/houbou nebo vysavačem, pak vás tato potahová látka potěší svou jemností a krásným hedvábným leskem po dlouhou dobu.

 

Koženka (Standart, Soft, Prošívaná Eko Kůže)

       Koženkové čalounění snadno saje tekutiny, proto je lepší mokrá místa ihned otřít flanelovým hadříkem. Rutinní čištění takového nábytkového materiálu zahrnuje použití speciálních ubrousků.  

       Skvrny z koženky se odstraní ošetřením měkkým hadříkem s roztokem neutrálního saponátu nebo hadříkem navlhčeným v 50% vodně-lihovém roztoku. Po této proceduře je třeba umělou kůži otřít materiálem namočeným v čisté vodě a vytřít dosucha.

       Skvrny od jídla z koženky se odstraní celkem snadno – pomocí tampónu s mýdlovou vodou. Jiné skvrny na takovém čalounění vyžadují použití specializovaných čisticích prostředků.

      Za zmínku stojí, že umělá kůže nesnáší použití štětce (výjimkou je umělý nubuk) - její povrh je takovým kontaktem poškozen.

  

 Žinylka

       Žinylkové čalounění je vcelku nenáročné. Týdenní vysávání s nasazeným měkkým kartáčkem je pro ni v pořádku. Stejně jako při čištění floku by žinylka neměla být silně třena nebo škrábána, protože by mohla být narušena její struktura.

       K odstranění skvrn od čaje, kečupu, čokolády a kuličkových propisek stačí použít speciální čističe na vodní bázi.

       Tekutiny z povrchu žinylkového čalounění je nutné ihned odstranit ošetřením skvrn suchými ubrousky (aby se látka nenatahovala).

 

 

Žakár

       Žakárové čalounění vyžaduje pravidelnou péči houbou nebo vysavačem. Pokud je potah snímatelný, je povoleno občasné praní v pračce/ruční praní (voda do 40°C) nebo speciální chemické čištění uhlovodíkovými rozpouštědly. Potah žakárové pohovky nelze sušit/ždímat. 

Pro mokré čištění žakárového čalounění můžete použít teplou mýdlovou vodu, kterou poté lehce namočte houbou a osušte. Silné znečištění takového čalounění je eliminováno pomocí specializovaných přípravků na vodní bázi. Prášky a bělidla obsahující chlór nejsou pro žakár vhodné.

 

Bavlna

       Bavlněné potahové látky jsou choulostivé materiály, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost péči.

  • Skvrny z bavlněných tkanin odstraňte pomocí vodného roztoku prášku Vanish nebo mikroaktivní pěny Nordland, která je vhodná pro čištění přírodních tkanin.
  • Bavlna se může při praní srazit, proto by se k čištění mělo používat malé množství vody do 40°C.
  • Po vyčištění materiál důkladně otřete hadříkem a osušte. Po zaschnutí lze vyčištěné místo vyžehlit žehličkou v režimu „Bavlna“.

      

Umělý semiš

       Jemný povrch umělého semiše je velmi citlivý na tvrdé kartáče a agresivní domácí chemikálie. Musí se s ním zacházet opatrně a opatrně.

  • Osvěžit semišové čalounění od prachu lze houbou nebo kartáčem s pryžovými štětinami.
  • Pro odstranění skvrn je lepší použít speciální pěny pro chemické čištění - Tubo, Nordland, které pronikají hluboko do látky, aniž by poškodily její strukturu.

 

Samet

       Nábytkový samet působí elegantně a slavnostně. Jeho měkká, hedvábná textura dodává místnosti zvláštní eleganci a pohodlí. Nejjemnější vlasy látky jsou velmi rozmarné a péče o ni by měla být zvláštní.

  • Sametové čalounění vysávejte pouze měkkým kartáčkem! Prach lze odstranit houbou nebo hadříkem z mikrovlákna.
  • Zaschlé skvrny na sametu namočte vlhkým hadříkem a poté jemně osušte suchým ručníkem.
  • K odstranění čerstvých skvrn se doporučuje 3-6% roztok čpavku s vodou. Zbytková vlhkost se odstraní měkkým hadříkem.

 

Gobelín

       Elitní a drahá látka. Gobelínovou pohovku/křeslo nelze namáčet, protože i při použití čisté vody na takovém čalounění zůstávají skvrny, a protože látka obsahuje 20-50% bavlny, po vysušení se srazí a pokrývá se „vráskami“. Lokální skvrny z gobelínového čalounění proto nejlépe odstraníte vlhkou houbou s mýdlovou pěnou a minimálním množstvím vody. Na gobelín by se neměly používat čističe na bázi ropy, bělidla a agresivní chemikálie.

       Pravidelné čištění takového nábytku by mělo zahrnovat suché čištění vysavačem a měkkým kartáčem.

 

 

Texturní látky – Savana, Nevada, Otto, Ametist

       Moderní tkanina často používaná pro high-tech čalounění nábytku je texturní látka. Čalounění s originálním šachovnicovým tkaním vypadá stylově, kromě toho je praktické a nenáročné na péči.

  • Prach se z texturní látky dobře odstraňuje vysavačem.
  • Po čištění saponáty by měl být nábytek vysušen při pokojové teplotě.
  • Skvrny se zbavíte jakoukoliv pěnou na čištění nábytku –Tubo, Nordland nebo šampony Vanish, Flach.
  • Šťávu lze umýt směsí čpavku a stolního octa 1: 1. Poté skvrnu otřete vlhkým ručníkem a osušte.
  • Vosk se opatrně seškrábne nožem, aniž byste se dotkly povrchu látky! Zbývající skvrna se zažehlí přes měkký papír, dokud úplně nezmizí. V tomto případě je třeba pečlivě zvolit teplotu, aby nedošlo k poškození materiálu.
  • Čerstvé krvavé skvrny z nábytkových látek se perou pouze studenou vodou, protože horká voda skvrnu „uvaří“ a později je téměř nemožné ji vyčistit. V některých případech se k odstranění kontaminace používá 3% peroxid vodíku. Chcete-li to provést, musíte připravit směs 50 g škrobu, 1 polévková lžíce. lžíce soli a 25 ml peroxidu vodíku, naneste tuto kaši na skvrnu a nechte zaschnout. Poté směs smyjte čistou studenou vodou. Tato metoda je vhodná pouze pro obyčejné světlé látky s hustou strukturou a není použitelná pro tenké barevné čalounění, protože peroxid vodíku může látku odbarvit a dokonce ji propálit.
  • Pokud je čalouněný nábytek potřísněn kávou nebo čokoládou, odstraňte nečistoty, ošetřete zbývající skvrnu mýdlovou vodou a poté látku vysušte.
  • Na skvrnu od piva naneste směs stolního octa a vody (2 polévkové lžíce na litr vody) a přebytečnou tekutinu osušte suchým hadříkem.
  • Použijte měkký hadřík nebo papírovou utěrku k odstranění červeného vína z čalounění a poté skvrnu posypte solí, abyste odstranili zbývající tekutinu.
  • Na rozlité bílé víno je lepší aplikovat metylalkohol a vodu v poměru 3 díly vody – 1 díl alkoholu. Poté je nutné místo znečištění osušit a vyčistit jemným čisticím prostředkem.
  • Žvýkačku zakryjte ledem umístěným do sáčku, a když zmrzne, opatrně ji vyjměte z tkáně pomocí předmětu s tupými hranami. Skvrnu ošetřete metylalkoholem a poté ji osušte čistým hadříkem.

 

 

Mikrovlákno

       Obvyklá péče o čalounění z mikrovlákna zahrnuje: kartáčování nebo čištění houbou a také vysávání. Pokud je povlak snímatelný (potah), pak jej lze prát šetrně v ruce nebo šetrně v autě s teplotou vody nepřesahující 40°. Mikrovlákno nebělte ani neždímejte.

       K čištění takového čalounění je třeba použít malé množství vody (t do 40°C) a jemné mýdlo, které je nutné použít k ošetření kontaminované oblasti. Poté skvrnu namočte houbou, povrch osušte a poté vyžehlete žehličkou s funkcí páry přes látku (t až 150°C). Skvrny na takovém čalounění nelze škrábat, je třeba je odstranit houbou z pěnové pryže a mýdlovou pěnou a poté otřít ubrouskem.

        

DŮLEŽITÉ!

       Jakákoliv krycí vrstva nábytku by se neměla čistit tvrdými kartáči a agresivními čisticími prostředky. To může poškodit strukturu látky a způsobit její rychlé opotřebení. Optimální je provádět speciální chemické čištění doma, případně drobné nečistoty odstranit měkkým hadříkem a obyčejnou mýdlovou vodou.

       Pamatujte, že skvrny se čistí krouživými pohyby od jeho okrajů ke středu! Potřebujete-li nábytek rychle vysušit, pak použijte fén s nízkou teplotou vzduchu, přičemž zařízení udržujte ve vzdálenosti 20-30 cm od čalounění. Při správném využívání a pečlivé péči vydrží čalouněný nábytek potažený moderními materiály dlouho a potěší majitele svým komfortem a estetickým vzhledem!

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.