Jutová látka

Vlastnosti a charakteristiky

      Jutová vlákna se odedávna používají pro technické účely, při šití pracovních oděvů, balení. Díky textuře pláten se v poslední době juta široce používá v interiérovém designu a při výrobě doplňků a i v módním průmyslu. Chcete-li pochopit, co je juta, jaký druh materiálu to je, pomůže vám popis a jeho vlastnosti, doporučení pro použití a péči.

 Z čeho se vyrábí juta?

      Pokud jde o popularitu, jutová vlákna nejsou horší než len a bavlna. Jejich nízká cena a dostupnost jsou způsobené vysokou úrodnosti rostliny, která je surovinou pro získání drsné pevné nitě.

      Z čeho je vyrobené hrubé jutové vlákno, většina spotřebitelů netuší. Jedná se o přírodní materiál, který se od bavlny a lnu liší podmínkami růstu.

      Juta (Corchorus) je teplo- a vlhkomilná jednoletá bylina z čeledi Malvaceae. Pro její pěstování je vhodné vlhké tropické klima, takže Bangladéš a Indie jsou lídry v jutovém průmyslu. Kultura se pěstuje v Číně a zemích Asie, Afriky a Austrálie. Jiný název pro jutu je koudel kalkatská.

      Rostlina se skládá z vláken, jaké jsou lignin a celulóza. Tato kombinace vedla k přítomnosti vlastností látky a dřeva v jutových plátnech současně. V běžné řeči se látka nazývala hesenská nebo pytlovina.

      Ve fázi výroby se ke změkčení vláken používají olejové roztoky (ricinový olej), takže výrobky z nich mají specifický zápach, který se odstraňuje větráním.

      Juta se používá ve vazbě knih. Málokdo ví, že když se vlákna rozloží, vydávají vanilkové aroma. Je to cítit, když vezmete do ruky starou knihu.

Vzhled – popis

      Jutová látka je vyrobená s jednoduchou vazbou, což vysvětluje vysokou pevnost materiálu. Na dotek je plátno drsné, nepříjemné, pichlavé. I přes to, že vlákno je těžší než len a bavlna, látka je lehká s mezerami mezi nitěmi.

      Při pozorném pohledu na zvětšenou fotografii můžete vidět heterogenitu vláken. Nit může být leštěná a surová (mírně „střapatá“). Někdy jsou malé smítka, které lze snadno odstranit.

      Barva kvalitního vlákna je písková nebo zlatá. Šedozelené odstíny svědčí o nízké kvalitě surovin. Toto pravidlo výběru platí nejen pro tkaniny, ale také pro lana a motouzy.

Charakteristiky

      Vlastnosti látek z jutových vláken dokládají vlastnosti uvedené v tabulce níže:

Charakteristiky

Ukazatele

Původ

Rostlinný

Složení vlákna

Lysin – pryskyřice, hlavní složka dřeva, celulóza

Šetrnost k životnímu prostředí

Vysoká. Při spalování neuvolňuje toxiny

Síla

Vysoká díky obsahu lysinu, který vykazuje pevnost v tlaku podobnou betonu

Vazba

Jednoduchá

Hygroskopicita

Nízká. Aktivně absorbuje vlhkost, aniž by ta procházela dovnitř produktu

Tepelná vodivost

Nízká. Koberce a rohožky vyrobené z juty spolehlivě chrání před chladem. Díky nízké tepelné vodivosti se vlákna používají k výrobě izolace.

Smrštění látky

Nepatrná

Odolnost vůči nečistotám

Odpuzuje prach a nečistoty

Antistaticita

Neakumuluje statickou elektřinu

Hustota, g/m2

190–420

Pružnost

Chybí

Dekorativnost

Textura vlákna dokonale zapadne do interiéru

Podmínky šití

Snadno se stříhá a šije, okraj je volný – vyžaduje zpracování

      Látky dlouho schnou díky vysoké nasákavosti vlhkosti. Materiál je vhodný k barvení. Hrubá tkanina vyžaduje dodatečné zpracování. Nitě jsou nestabilní vůči UV záření, náchylné k poškození bakteriemi, snadno hořlavé.

       Materiál proto prochází fází konečného zpracování s použitím speciálních impregnací. Pro snížení tuhosti se do textilního materiálu přidávají bavlněné a lněné nitě. Na ozdobu – syntetická vlákna, lurex. Některé druhy látek jsou laminované.

 Výroba

      Geografie produkce přímo souvisí s klimatickými podmínkami nezbytnými pro pěstování plodin Corchorus. V Sovětském svazu se juta pěstovala v některých částech střední Asie. V Indii jsou oblasti, pro které je výroba surovin jedinou možností výdělku.

       Keře a polokeře dosahují výšky 3 m, jejich růst bude trvat 4 až 5 měsíců. Sběr a příprava surovin je pracný proces. Úroda se sklízí ručně, sváže se do snopů, nařezané stonky se nechají na poli 3 dny.

       Během této doby listy opadnou a svazky se namáčí na 5 až 15 dní do vodních nádrži, aby se zničily spojovací desky a usnadnilo se oddělení vláken. Dalším krokem je důkladné omytí a vysušení suroviny. Juta je pak odeslána ke zpracování.

       Takto připravená surovina prochází v textilním podniku několika fázemi, než se stane plátnem: 

Druhy

      Textilní výroba nabízí zpracované jutové tkaniny, různé ve vlastnostech – hustota, způsob úpravy. Používají se k výrobě oděvů a doplňků, ale i interiérových látek (čalounění, závěsy, ubrusy, ubrousky).

      Milovníci pletení znají jutovou přízi. Používá se v technice macramé. Oděvy z takové příze nepletou. Stávají se těžkými a hrubými.

       Kromě toho se juta používá k výrobě dalších druhů:

       Těsnění používané při stavbě dřevěných domů: koudel, plsť, len-juta (v poměru 20:80 a 50:50). Hustota izolace se pohybuje od 460 do 600 g/m2.

      Technický pohled – hrubá tkanina pro výrobu obalů, pytlů.

      Používá se ve stavebnictví, výrobních strojích, jako krycí materiál a surovina pro kompozitní směsi.

      Provaz a lana. Ošetřeno speciálními impregnacemi pro zvýšení pevnosti.

 Výhody a nevýhody

      Mezi výhody jutových vláken patří: 

      Z nedostatků stojí za zmínku: 

Použití

      Výrobky z rostlinných nití jsou široce používané v různých oblastech. V oblastech růstu jsou některé části keře považované za jedlé. Vlákna se používají i v lékařství.

       Jestliže před pár desítkami let spotřebitelé znali koudel ve formě lan, provazů a jako surovinu pro tašky, plachty a izolace budov, dnes se tyto hranice rozšířily.

       Z technického, pomocného materiálu vstoupila juta do sféry módního průmyslu. Přirozenost barvy a textury pláten se využívá při tvorbě designových předmětů: modelů oblečení a obuvi, tašek, doplňků, bytového textilu a dalších věcí.

       Juta se používá při výrobě: 

 Tepelná izolace

      Jutové vlákno se odedávna používá k izolaci stěn a otvorů před profouknutím. Materiál je hustý, odolný proti vlhkosti, neprofoukává se, rovnoměrně padá do mezer. Juta má jedinečnou schopnost samo zhutňování.

       Izolace pomáhá kontrolovat úroveň vlhkosti uvnitř místnosti.

      Jutová plstěná páska se vyrábí metodou vpichování. Jeho šířka je 10 – 15 – 20 cm. Koudel je dodávaná v balících. Životnost stavebních materiálů je minimálně 75 let.

 Balení

      Použití koudele jako obalového materiálu je způsobeno nízkou cenou suroviny (kvůli vysoké výtěžnosti úrody) a nízké hygroskopicity. Kumulací vlhkosti zvenčí zůstává obsah suchý.

      Jutové obaly se používají pro přepravu a skladování přírodních textilních vláken.

 Nábytek

      Při výrobě nábytku se používají hustá vlákna, která se vyznačují zvýšenou pevností a odolností. Vyrábí se z nich čalounění a potahy. Koudel se používá ke zdobení dílů.

 Koberce

      Juta se také používá při výrobě koberců. Může sloužit jako podkladový nebo vlněný povrchový materiál (přírodní nebo kombinovaný s umělými a syntetickými nitěmi). Výhoda koberce: optimální tuhost, která nedovolí klouzání po podlaze; šetrnost k životnímu prostředí; originalita.

 Provaznictví a lana

      Provazy a lana se používají pro svůj zamýšlený účel a pro zdobení nebo zhotovení pletených výrobků. Z provázku se pletou koberečky, vyrábí se plážové tašky, prvky zahradního nábytku, lehátka, houpačky.

      Lanem, provazem, motouzem zdobí ručně vyráběné výrobky. Jsou z nich vyrobené prvky tašky: proutěná ucha, třásně.

 Příze pro ruční práce

      Příze z koudele se pro pletení oděvů nepoužívá kvůli její nepružnosti. Nitě se používají k výrobě suvenýrů, doplňků, pletení tašek technikou macramé.

      Odbornici na ruční práce vyrábějí panely z pytloviny, zdobí je stuhami, korálky a dalšími prvky. Z husté nitě držící tvar se získávají interiérové ​​panenky a amulety.

 Filigrán

      Příze se používá pro pletení filigránů. Tento druh vyžaduje zručnost a umění, ale konečný výsledek stojí za to. Krásně vypadá filigrán z koudele. Pletení připomíná vzory šperků.

 Peče

      Péče o jutové tkaniny je snadná. Díky své schopnosti odpuzovat nečistoty nevyžadují časté čištění.

       Důležité! Neperte v pračce pytle, závěsy, přehozy a další předměty. Během nasávání vodou se materiál tvrdne a je schopen vyřadit spotřebiče z provozu.

       K praní se nedoporučuje používat práškové přípravky, ucpávají mezery mezi vlákny. Výrobek předem namočte. Po praní sušte v narovnané formě na dobře větraném místě.

      Husté potahy, koše, tašky, klobouky, pouzdra a další produkty nelze prát! Lze je otřít vlhkým hadříkem nebo čistit chemicky.

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.